MFM - 2016: Recenzija Utakmice Bjelorusija - Češka

Dan prije nove 2016. godine, omladinska hokejaška reprezentacija Bjelorusije trebala je igrati završnu utakmicu grupne faze svjetskog prvenstva. Rivali bjeloruskom timu bili su vršnjaci iz Češke.

MFM - 2016: recenzija utakmice Bjelorusija - Češka

Reprezentacija Bjelorusije izgubila je sve šanse za plasman u fazu doigravanja Svjetskog prvenstva u hokeju za mlade 2016. godine. S druge strane, Česima je bila potrebna pobjeda da bi zauzeli više mjesto u grupi B.

Utakmica je započela prednošću češke reprezentacije, ali ova je momčad prvi udarac u okvir cilja uputila tek nakon 10 minuta. Bjeloruski hokejaši se također nisu istakli s puno udaraca prema golu Čeha, međutim šanse za gol i dalje su se pružale na češki gol. Prvi pogodak na utakmici postigli su Česi u 16. minuti, što nije uslijedilo iz toka sastanka. Shimon Stranski realizirao je izlaz dva prema jedan. Na kraju perioda Česi su pritisnuli reprezentaciju Bjelorusije do gola, ali rezultat na semaforu se nije promijenio prije pauze.

Nije prošao ni minut u drugom periodu kada je defanzivac bjeloruske reprezentacije Stepan Falkovsky realizirao randevu s golmanom. Rezultat je osvijetlio neriješen rezultat 1: 1. Nakon toga, timovi su počeli igrati otvoreni hokej, brzo prolazeći srednju zonu. U 31. minuti Bjelorusija je ponovo pogodila. Yegor Shangovich je realizovao većinu. Česi su brzo odgovorili. Dominic Lakatos, nekoliko minuta kasnije, zamijenio je palicu za bacanje sa plave linije i rezultat je ponovo postao izjednačen (2: 2). Međutim, ekipa Bjelorusije ipak je napravila pauzu, vodeći rezultat. Još jednom je ostvarena brojčana prednost. U 38. minuti Vladislav Gončarov najjačim bacanjem s plave linije natjerao je golmana Češke na kapitulaciju.

U posljednjih dvadeset minuta češka reprezentacija znatno je povećala aktivnost pred protivničkim golom, što je urodilo plodom. U 53. minuti Jiri Smeikal, a nekoliko minuta kasnije i Radik Vesely osigurao je Češku prednost, pogodivši pak. Na semaforu su prikazani brojevi 4: 3, što ukazuje na prednost mladih čeških hokejaša.

Reprezentacija Bjelorusije na kraju sastanka povukla je golmana, ali to je dovelo tek do petog pogotka češke reprezentacije. Istakao se Dominik Mašin, koji je utvrdio konačni rezultat susreta - 5: 3 u korist češke ekipe.