Kaori Sakamoto: Biografija, Kreativnost, Karijera, Lični život

Sadržaj:

Kaori Sakamoto ključna je ličnost japanskog nacionalnog tima za umjetničko klizanje. Iza ramena sportaša koji nastupa u pojedinačnom klizanju - pobjede na prvenstvima različitih nivoa i Grand Prix. U 2018. godini umjetnička klizačica osvojila je zlatnu medalju na prvenstvu četiri kontinenta, a 2019. postala je najbolja na japanskom prvenstvu.

Kaori Sakamoto: biografija, kreativnost, karijera, lični život

Put ka velikom sportu

Kaori Sakamoto rođena je 9. aprila 2000. u Kobeu. Ovaj japanski grad, smješten na ostrvu Honshu, vodeća je luka i središte međunarodne trgovine u zemlji.

Porodica je odlučila da će se djevojčica baviti umjetničkim klizanjem od malih nogu, a izbor se pokazao pravim. Mlada Kaori je debitirala na Grand Prixu u Češkoj 2013. godine. Ova serija prestižnih takmičenja organizuje se za mlađe klizače i odvija se u nekoliko faza na klizalištima u različitim zemljama. Pored toga, sportista je prvi put ušao u led japanskog juniorskog prvenstva u umjetničkom klizanju. Djevojčica je svoj uspjeh ponovila sljedeće godine i dobila pravo da predstavlja svoju zemlju na međunarodnom juniorskom prvenstvu u Talinu, gdje je ušla u šest najboljih, i prvi put ušla u led odraslog nacionalnog prvenstva.

Slika
Slika

Sezona 2015/2016 bila je vrlo uspješna za klizačice. Započela je na Azijskom kupu zajedno sa eminentnim odraslim sportašima, ali nastupila je vrlo samouvjereno i osvojila bronzu. Zatim je nekoliko etapa provela na juniorskim takmičenjima u Letoniji, gdje je dobila srebrnu medalju, i u Poljskoj, gdje je postala četvrta. Na Zimskim olimpijskim igrama mladih u Norveškoj, japanska klizačica bila je među šest najboljih. Uoči Olimpijskih igara, sportista je osvojio Grand Prix kod kuće i postao drugi u Parizu. Bila je i jedna od dobitnica Junior Grand Prix-a u Marseilleu. Postavši pobjednik juniorskog prvenstva, Kaori je hrabro ušao u borbu nacionalnog prvenstva, debitantica je zauzela 8. mjesto. Tokom mnogih sportskih takmičenja, klizačica je uspjela poboljšati svoje prethodne atletske performanse.

Slika
Slika

Olimpijska sezona

Sakamoto je novu sezonu 2017-2018 započela u Azijskom kupu, gdje je izborila pobjedu. Sportašica je održala još nekoliko turnira u Sjedinjenim Državama, ali joj je nedostajalo samopouzdanja da se popne na postolje. Uslijedila je serija Grand Prix-a u Rusiji, u ovoj fazi se sreća okrenula od nje i Kaori je završila na sredini turnirskog stola. Ali u američkoj fazi Grand Prixa, klizačica iz Japana postala je druga. Japanski pojedinačni atletičar kraj godine proveo je na državnom prvenstvu, borio se za zlato, ali što se tiče ukupnih bodova, napravljen je tek drugi korak na postolju. Mjesec dana kasnije, na kontinentalnom prvenstvu u Tajpeju, klizačica je sudijama i gledaocima predstavila iznenađenje, samouvjereno osvojivši šampionsku titulu i poboljšavajući svoje rezultate.

Na Olimpijskim igrama u Južnoj Koreji izašla je kao zamjena u slobodnom programu i zauzela posljednje mjesto. Prema rezultatima takmičenja na pojedinačnom turniru Olimpijade, djevojčica je bila na 6. mjestu, a ekipa Japana u 5. redu turnirske tabele.

Slika
Slika

Ostala dostignuća

Japanska umjetnička klizačica je 2018. nastavila karijeru i postala apsolutni pobjednik prvenstva četiri kontinenta, a njeni suigrači zauzeli su mjesta na postolju u blizini. Njihov doprinos razvoju nacionalnog umjetničkog klizanja bio je ogroman, jer je takva pobjeda za japanski tim bila tek 2003. i 2013. godine. Godišnje takmičenje pojavilo se 1999. godine kao analog evropskog prvenstva. Na njemu učestvuju sportisti iz Amerike, Azije, Australije i Okeanije. Besplatni program pod nazivom "Amelie", sa kojim je nastupio Sakamoto, ugodno je oduševio publiku obiljem kaskada skokova, koje se sastoje od trostruke petlje i dvostruke osovine, kao i stepenicama četvrtog nivoa. Tako je klizačica u programu postavila svoj lični rekord - 142, 87 bodova, a u ukupnom iznosu takmičenja - 214, 21 bod. Klizalište u Taipeiu postalo je jedno od omiljenih klizačica i donijelo joj je pobjedu. Svake godine se vraća ovdje, ovdje se osjeća samopouzdano i smireno.

Nasmiješena i karizmatična Kaomi postala je pravo otkriće sezone. Donio je djevojčici pobjedu u nacionalnom prvenstvu i srebro u fazi američke VN nagrade. Na svjetskom prvenstvu u umetničkom klizanju Japanka je bila tek peta, uprkos činjenici da je u kratkom programu odlično klizala, a njen rezultat - 76, 86 bodova - postao je lični rekord sportistkinje na takmičenjima ovog nivoa. Sakamoto je započela svoj besplatni program koreografskom stazom, koja se neprimetno ulila u konačni skok čitavog programa - dinamični razvoj dostigao je vrhunac.

Slika
Slika

Naglasak na skakanju

Mnogo je pobjeda u sportskoj biografiji japanskog umjetničkog klizača. Pravi samurajski lik koji pokazuje na svim takmičenjima pomaže joj u postizanju rezultata. Tokom treninga u Helsinkiju udarila je glavom i praktično propustila kratki program. Ali uspio sam se sabrati i sjajno klizati besplatni program, što je impresioniralo sve. Umetnički klizač uspio je zadržati letvicu i postao treći na takmičenju u Finskoj.

Glavna prednost Kaori su sjajni skokovi, koje ona u velikom broju uključuje u svoje programe, izmjenjujući ih s koreografskim vezama. Njezini treneri postavili su super zadatak - pojačati naglasak na skokovima, koje Sakamoto savršeno kombinira s muzikom i ispada nevjerovatno mekan, s "mačjim" slijetanjima i izlazima.

Svaka izvedba slavnog japanskog klizača sjajna je i spektakularna, sa dobro odabranom muzikom i ispunjena složenim sportskim elementima. Ali iza njenog leta na ledu puno je posla i sati treninga. Već se priprema za nove faze Grand Prixa, koji će se uskoro održati u Sjedinjenim Državama, kao i za turnir u Grenoblu. Borba će biti vruća, jer će takmičenje okupiti mnogo jakih i stabilnih sportista, uključujući i Rusiju. Danas su u ličnom životu 19-godišnje Kaori Sakamoto sport na prvom mjestu, ogromna ljubav prema umjetničkom klizanju i želja za pobjedom.